Hírek
2017. November 23. 07:10, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti
Vadlúd Sokadalom szombaton Tatán

A vadludak ébredése előtt kezdődő országos madármegfigyelő versennyel indul szombaton a XVII. Vadlúd Sokadalom, de rendezvény napnyugtáig kínál madarakról szóló programokat a tatai Öreg-tónál
- közölték a szervezők az MTI-vel. A több tízezer madár reggel hét óra körül kel útra a tó kiszáradt medréből és sötétedéskor nagy csapatokban foglalja el újra megszokott éjszakázóhelyét. A madarak ki és behúzását kivetítőkön is nyomon követhetik az érdeklődők, a látottak megértését ornitológus magyarázata segíti.
A parton álló madármegfigyelő toronynál természetvédelmi programok, a sok ezer lúd teleszkópos megfigyelése mellett madárgyűrűzés, kézműves kirakodóvásár, ökojátszóház és a madarakhoz kapcsolódó előadások várják a látogatókat.
Az Öreg-tavon pihenő madarak többsége nagy lilik, de érkeznek az olyan, ritka vagy akár globálisan veszélyeztetett fajok, mint az örvös lúd, az apácalúd, a kis lilik és a vörösnyakú lúd.
A rendezvényen bemutatkozik a 40 éves születésnapját ünneplő Bükki Nemzeti Park ás a Erdélyből a Békás-szoros-Nagyhagymás Nemzeti Park.
A 220 hektáros tatai Öreg-tavat Magyarország legrégebbi - csaknem 700 esztendős - mesterséges halastavaként tartják számon. A tavon telelő vadludak akár hatezer kilométerről, Skandinávia és Szibéria északi térségeiből érkeznek hozzánk, az ottani időjárás hidegre fordulása után.
A rendezvény különlegessége, hogy a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek védelmére létrehozott ramsari egyezmény hatálya alá tartozó Öreg-tó az egyetlen olyan madárpihenőhely kontinensünkön, amelyet egy város szinte teljesen körülvesz.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 09. 14:39, csütörtök | Belföld
Mikor költözhetünk majd az űrbe? És egyáltalán mi értelme volna?
- Indul a 6. MVM Future talk Amit látunk, elérhetjük - ez a hozzáállás mozgatja az űrkutatást is. Közel hetven éve dolgoznak a szakértők azon, hogy egy napon meghódíthassunk más bolygókat. Az asztronautika akár az emberiség fennmaradá
2025. Október 09. 07:40, csütörtök | Belföld
Mol: konstruktív megbeszélés folyt a kőolajszállító Janaf vezetőivel
2025. Október 09. 07:37, csütörtök | Belföld
Máltai szeretetszolgálat: 27 bérlakás létesül felzárkózó településeken Baranyában
Baranyában 27 bérlakás létesül a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Felzárkózó települések (Fete) programjának részeként - közölte a szervezet szerdán az MTI-vel.