Hírek
2013. Augusztus 27. 05:37, kedd |
Helyi
Forrás: MTI
Új módszert tesztelnek a petefészekrák korai szűrésére

Új, ígéretesnek tűnő módszert tesztelnek a petefészekrák korai szűrésére amerikai tudósok.
Korai stádiumában nehéz felfedezni a petefészekrákot, amikor megtalálják, gyakran már nem lehet gyógyítani. Egy 4051 résztvevővel végzett kutatás kimutatta, hogy az új szűrési módszerrel azonosítani lehet azokat a személyeket, akik kezelésre szorulnak - idézte a BBC hírportálja a Cancer című szaklapban megjelent tanulmányt.
Ha korai stádiumban szűrik ki, a petefészekrák gyógyulási aránya 90 százalékos, ha azonban későn találják meg, még a 30 százalékot sem éri el. Más daganatfajtákkal ellentétben tüneteit, a medencei és a hasi fájdalmat vagy a makacs felfúvódást sokszor tulajdonítják más, gyakori betegségeknek, a rák így kezeletlen marad.
Tudósok azt már korábban megállapították, hogy a petefészekrákos betegek vérében gyakran magasabb a CA125 nevű fehérje szintje, ez azonban önmagában nem megbízható daganatjelző. Van, akiknél nem mutatja ki a betegséget, másoknál viszont tévesen jelez daganatot.
A Texasi Egyetem kutatói vizsgálataik során arra használták a CA125-szintet, hogy kockázati csoportokba sorolják a pácienseket. Az alacsony kockázatú pácienseket egy éven belül újra szűrték, a közepes kockázatúakat három hónap múlva, a leginkább veszélyeztetett csoportnál pedig ultrahanggal keresték a daganatot. A kutatás során átlag tizenegy éven át követték a változókoron túli nőket.
Összesen tíz nő esetében került sor műtétre az ultrahangos vizsgálatok alapján, és mindegyik esetben korai stádiumban volt még a petefészekrák.
"Kevés volt a tévesen pozitív esetünk. Ugyan viszonylag kis létszámú volt a kutatás, mégis megmutatta, hogy lehetséges időben szűrni a petefészekrákot. A döntő bizonyítékot az ötvenezer résztvevővel végzendő nagy-britanniai tesztektől várjuk, amelyek eredményei 2015-re lesznek meg" - magyarázta Karen Lu, a kutatócsoport egyik tagja.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 24. 07:25, csütörtök | Helyi
95 907-en nyertek felvételt a magyar felsőoktatásba
Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb felvételije az idei, 95 907-en nyertek felvételt a sikeres, megújult magyar felsőoktatásba
2025. Július 27. 09:10, vasárnap | Sport
Döntetlennel kezdte az idényt a címvédő Ferencváros
Vezetett, ám végül csak 1-1-es döntetlent ért el a címvédő Ferencváros szombat este az MTK otthonában a 228. örökrangadón, a labdarúgó Fizz Liga új idényének első fordulójában.
2025. Július 27. 09:09, vasárnap | Belföld
MÁV: felsővezeték-szakadás miatt hosszabb a menetidő a győri fővonalon
Letörött a Budapestről Bécsbe tartó Semmelweis EC mozdonyának áramszedője, a vonat utasait a katasztrófavédelem segítségével szállítják át másik vonatra.