Hírek
2019. Január 24. 13:33, csütörtök |
Belföld
Forrás: infovárosok - Fotó: MTI archívum
Többfelé durva hófúvásra kell számítani

Országszerte a viharos széllökések miatt hófúvásos szakaszok alakulhatnak ki az utakon a következő napokban. A közútkezelő továbbra is minden rendelkezésére álló emberi és gépi erőforrásával a hóeltakarítási dolgozik.
A meteorológiai előrejelzések alapján az Alföldön csütörtök éjfélig, a Dunántúlon szombat éjfélig nagyobb területen hófúvás valószínű, de egyes megyékben erős hófúvás is kialakulhat, kiemelten Vas, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Veszprém megyében, illetve a péntek esti óráktól a Dunántúl délkeleti harmadában. Ezen kívül a Pécs-Sátoraljaújhely vonaltól délre péntek estig újabb 5-10, a déli határvidék mentén akár 15 centiméternyi újabb friss hó hullhat, de az ország többi részén is várható változó intenzitású havazás – hívta fel a figyelmet minderre a Magyar Közút Nonprofit Zrt. közleményében.
A társaság a következő napokban is a rendelkezésére álló összes emberi és gépi erőforrásával, vagyis 4100 munkavállalóval és mintegy 800 munkagéppel végzi 12 órás váltott műszakokban a szükséges hóeltakarítási és síkosságmentesítési munkákat, melyeket az előírások szerint ütemezetten végeznek, először az autópályákon, autóutakon és főutakon, majd a településeket összekötő mellékutakon, végül az alacsony forgalmú bekötőutakon, naponta több fordulókört is teljesítve.
Hófúvások idején a hóeltakarítási munkák ugyanakkor szó szerint szélmalomharcot jelentenek, mivel az erős szél folyamatosan visszahordhatja a havat a burkolatra – tette hozzá a közútkezelő.
Ráadásul már 30–40 kilométeres széllökések felett a hófogó rácsok sem tudják tompítani a hóátfúvás kialakulását, mivel az erős szél nyomán a hófogók is megtelnek hóval, így azon keresztül a friss havat is át tudja fújni egy-egy erősebb széllökés. Így a burkolaton a hóeltakarítás után is szinte rögtön újra havas lehet a burkolat, mindaddig, amíg a szél nem áll el vagy mérséklődik. Vagyis a közlekedők függetlenül a várható újabb havazástól, újra téliesebb útviszonyokkal találkozhatnak egyes térségekben. Ezért a lehetséges helyszíneken gépátcsoportosításokról is gondoskodnak, illetve az országos közutak mentén közel 400 kilométernyi szakasz mentén van telepített hóvédő erdősáv, míg több mint 520 kilométeren hófogó rácsokat helyeztek ki a szakemberek a téli üzemeltetési időszak kezdetétől, az elmúlt évek tapasztalatai alapján a hófúvásokban leginkább érintett utak mentén.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 09. 14:39, csütörtök | Belföld
Mikor költözhetünk majd az űrbe? És egyáltalán mi értelme volna?
- Indul a 6. MVM Future talk Amit látunk, elérhetjük - ez a hozzáállás mozgatja az űrkutatást is. Közel hetven éve dolgoznak a szakértők azon, hogy egy napon meghódíthassunk más bolygókat. Az asztronautika akár az emberiség fennmaradá
2025. Október 09. 07:40, csütörtök | Belföld
Mol: konstruktív megbeszélés folyt a kőolajszállító Janaf vezetőivel
2025. Október 09. 07:37, csütörtök | Belföld
Máltai szeretetszolgálat: 27 bérlakás létesül felzárkózó településeken Baranyában
Baranyában 27 bérlakás létesül a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Felzárkózó települések (Fete) programjának részeként - közölte a szervezet szerdán az MTI-vel.