Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2013. December 03. 05:20, kedd | Helyi
Forrás: MTI

Tanulmány: béremelés kell Németországban az euróövezeti válság leküzdéséhez

Tanulmány: béremelés kell Németországban az euróövezeti válság leküzdéséhez

A németországi bérek évenkénti legkevesebb 3 százalékos emelkedése is szükséges az euróövezeti válság leküzdéséhez.

A versenyképesség egyik fő mutatójaként számon tartott bérköltség - a munkaadónak a foglalkoztatáshoz kapcsolódó költségei egy munkaórára vetítve - 31 euró volt tavaly a német magángazdasági szektorban. Németország ezzel az uniós középmezőny felső részén, a 8. helyen áll.

A bérköltség tavaly és az idei első félévben 2,8 százalékkal emelkedett, ami jóval meghaladja a 2,2 százalékos uniós, illetve euróövezeti átlagot, de 2000-től a világgazdasági válság kezdetéig, 2008-ig csupán 1,8 százalékos volt az évenkénti átlagos növekedés, míg az euróövezetben 3 százalékkal, az EU egészében pedig kétszer nagyobb mértékben, 3,6 százalékkal emelkedett a bérköltség. Németország így jelentős versenyelőnyre tett szert a válság előtti években - emelte ki az IMK.

A növekedés a 2008-2012-es időszakot együttvéve is elmaradt az uniós és az euróövezeti átlagtól - 2,2 százalékos volt, szemben az EU egészében és az euróövezetben regisztrált 2,3 százaléktól - , pedig az EU és az euróövezet átlagát lehúzták a válságállamokban végrehajtott kemény kiigazítások. Görögországban például csak tavaly 5,8 százalékkal csökkentették a bérköltséget az előző évhez képest, Portugáliában pedig 4,9 százalékkal. Az IMK kutatói szerint a német gazdaság húzóágazata, az exportra termelő ipar helyzetét az is erősíti, hogy a szolgáltató szektorban 20 százalékkal kisebb a bérköltség, mint a feldolgozóiparban, az iparvállalatok így viszonylag olcsón jutnak szolgáltatásokhoz, ami tovább növeli termékeik árbeli versenyképességét.


Az intézet szerint kedvező, hogy 2012-ben megfordultak az arányok - vagyis nagyobb mértékben nőtt a bérköltség Németországban, mint az euróövezetben és az EU egészében -, mert így csökken az egyensúlytalanság az EU-ban, de nem kerül veszélybe a német gazdaság. Ezt mutatja, hogy tavaly minden korábbinál többet exportáltak a német cégek, pedig emelték a béreket. Ugyanakkor az eddiginél nagyobb, 3 százalékot meghaladó béremelés kell ahhoz, hogy az euróövezeti válságállamok növelni tudják a Németországba irányuló exportjukat - emelték ki.

Az IMK adatai alapján tavaly az unió egészében 23,8 euró volt az óránkénti bérköltség, az euróövezetben pedig 28,2 euró. Magyarországon 7,9 eurót kellett fizetni egy órai munkáért a magángazdaságban, Magyarország ezzel a 22. helyen áll az uniós tagország listáján. A mezőny végén Románia és Bulgária áll 4,5, illetve 3,8 euróval.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. November 22. 09:59, péntek | PR

Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára

még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni