Hírek
2022. Július 21. 17:01, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay
Századvég: az Európai Bizottság markánsan hozzájárult a súlyos energiahelyzethez

Markáns részben az Európai Bizottságot tette felelőssé a súlyos energiahelyzet miatt a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. üzletágvezetője az M1 csatornán szerdán.
Ha az Európai Bizottságon múlna, akkor az Európai Unió április óta nem vásárolna orosz gázt - mondta Hortay Olivér.
A szankciók erőteljes lebegtetése, a bevezetésük melletti érvelés, az Északi Áramlat 1 leállítása körüli bizottsági kommunikáció megemelte az energiaárakat - közölte az energia- és klímapolitika üzletág vezetője. Hozzátette, hogy ez Oroszországnak bevételt jelent, Európának pedig többletköltséget okoz.
Hortay Olivér méltánytalannak nevezte, hogy a tagországok szolidáris alapon szükség esetén kisegítenék egymást
Méltánytalan helyzetet eredményezne, ha a felelőtlenül gazdálkodó tagállamokat a felelősen gazdálkodóknak kötelezően el kellene látniuk gázzal - közölte.
Mindezt úgy, hogy az elmúlt hónapokban a felelőtlenül gazdálkodók gyakran támadták a felelősen gazdálkodó tagállamokat - fűzte hozzá.
Hortay Olivér bírálta az Európai Bizottságnak azt a javaslatát is, hogy a tagállamok csökkentsék 15 százalékkal a gázfelhasználást jövő tavaszig.
Az unió nem írhatja elő egy tagállamnak, hogy mennyi energiát fogyasszon - mondta.
Hortay Olivér elmondta: nyitott kérdés, hogy a bizottság meg tudja-e teremteni javaslatának jogi hátterét.
Senki nem hatalmazta fel az Európai Bizottságot arra, hogy megmondja az egyes tagállamoknak, mennyit fogyaszthatnak, illetve a gáztározók üzemeltetőinek, kinek értékesítsék a betárolt gázt - tette hozzá.
A bizottsági javaslat alapjaiban sértené a tagállamok szuverenitását - közölte Hortay Olivér.
Kifogásolta, hogy a bizottság "központosítani igyekszik" a gázveszélyhelyzet esetén tett intézkedéseket.
Az elmúlt évek tapasztalatai, közöttük a koronavírus elleni vakcina európai uniós központi beszerzései, azt mutatják, ha baj van, akkor a tagállamok elsősorban magukra számíthatnak - mondta a Századvég üzletágvezetője.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 09. 14:39, csütörtök | Belföld
Mikor költözhetünk majd az űrbe? És egyáltalán mi értelme volna?
- Indul a 6. MVM Future talk Amit látunk, elérhetjük - ez a hozzáállás mozgatja az űrkutatást is. Közel hetven éve dolgoznak a szakértők azon, hogy egy napon meghódíthassunk más bolygókat. Az asztronautika akár az emberiség fennmaradá
2025. Október 09. 07:40, csütörtök | Belföld
Mol: konstruktív megbeszélés folyt a kőolajszállító Janaf vezetőivel
2025. Október 09. 07:37, csütörtök | Belföld
Máltai szeretetszolgálat: 27 bérlakás létesül felzárkózó településeken Baranyában
Baranyában 27 bérlakás létesül a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Felzárkózó települések (Fete) programjának részeként - közölte a szervezet szerdán az MTI-vel.