Hírek
2013. Október 14. 05:20, hétfő |
Helyi
Forrás: MTI
Patkó Károly egyik főműve is szerepel a Virág Judit Galéria árverésén

Először szerepel hazai aukción Patkó Károly egy műve, amelyre Zsolnay-kerámiák és 19-20. századi festmények mellett licitálhatnak az érdeklődők a Virág Judit Galéria pénteki árverésén a Budapest Kongresszusi Központban.
A klasszikus és modern magyar festészet művei mellett szecessziós és historizáló Zsolnay-kerámiák szerepelnek a galéria 161 tételt felvonultató árverési anyagában.
Hársfalvi Magdolna művészettörténész az MTI-nek kiemelte, hogy soha nem szerepelt még hazai árverésen Patkó Károly 1931-es képe, A Római Magyar Akadémiában című alkotás egy külföldi magángyűjteményből került vissza Magyarországra. A nagyméretű alkotás a művésznek azt a korszakát mutatja be, amikor a Gerevich Tibor által vezetett, 1928-ban alapított római iskolában dolgozott és már tempera technikát alkalmazott. A kép kikiáltási ára 20 millió forint.
A festménykínálat legtöbb darabjának keletkezése az 1850 és 1950 közötti időszakra tehető, de vannak kortárs művek is, mint például Keserü Ilona 1980-ban készült festménye, amelyről a balatonudvari temető szív alakú sírjai köszönnek vissza.
Hollósy Simon életművéből ritkán kerül elő olyan kvalitásos, müncheni korszakából való alkotás, mint a Vidám helyőrség című olajkép, amely 1887 és 1888 körül készült - fejtette ki a művészettörténész. A müncheni iskolára jellemző, akkoriban fénykorát élő zsánerfestészet egyik darabjára 6 millió forinttól lehet licitálni.
A művészettörténész a festménykínálatból kiemelte Rippl-Rónai József két munkáját, amelyek az alkotó első és második párizsi korszakába sorolhatók. Az egyik képen a posztimpresszionizmus egyik jeles alkotója, Pierre Bonnard francia festő látható, a másikon a Nabis művészeti csoport egyik tagját, Aristide Maillol francia festőt ábrázolja a művész, amint épp feleségét, Lazarine-t festi meg - tette hozzá. A képek kikiáltási ára 4, illetve 3 millió forint.
A Gresham-kör egyik ismert tagjának, Berény Róbertnek Pipás csendélete az 1930-as évek elejére datálható és 15 millió forinttól kelhet el az árverésen. A kubista festményeket idéző kép annak idején a nagy nevű gyűjtő, Fruchter Lajos kollekciójában szerepelt.
A Zsolnay-kerámiák közül a művészettörténész felhívta a figyelmet többek között egy 1902-es szecessziós, 2 millió forintért kínált vázára, amelyet táncoló nőalakok díszítenek. Ugyancsak figyelemre méltó darab az a domború körpecséttel is ellátott csigás díszdoboz, amelynek formatervét Mattyasovszky-Zsolnay László készítette és 2 millió forinttól lehet rá licitálni.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.
2025. Június 14. 09:08, szombat | Külföld
Izraeli légicsapások - Donald Trump amerikai segítséget ígért Izraelnek
Donald Trump amerikai elnök segítséget ígért Izrael védelmében, amennyiben szükségessé válna – az elnök erről pénteken beszélt egy interjúban.
2025. Június 14. 09:07, szombat | Belföld
MKIF: Budapest felé sem lesz felújítás nyáron az M7-esen
Budapest felé sem lesz felújítás nyáron az M7-esen - közölte az MKIF Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. pénteken az MTI-vel.
2025. Június 14. 09:07, szombat | Belföld
MÁV: először ment utasokkal óránként 160 kilométerrel vonat Budapest és Székesfehérvár között
Budapest és Székesfehérvár között első alkalommal ment utasokkal óránként 160 kilométeres sebességgel vonat pénteken - jelentette be Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebookon.