Hírek
2016. Szeptember 18. 05:00, vasárnap |
Életmód
Forrás: mti
Óránként egy halálesetért a stroke felelős

Magyarországon évente 45 ezren kerülnek kórházba stroke miatt, óránként egy halálesetért felelős a betegség - mondta Bereczki Dániel, a Magyar Stroke Társaság elnöke az M1 aktuális csatornán szombat este.
Hozzátette, ma már tízezer alatt van azoknak a száma, akik belehalnak a stroke-ba, ami jelentős csökkenés 1980-hoz képest, amikor évente mintegy 24 ezren haltak meg ebben a betegségben.
Mint mondta, ennek oka, hogy az emberek egyre komolyabban veszik a kockázati tényezőket, elsősorban a magas vérnyomást, cukorbetegséget, a szívritmuszavart, és a magatartásbeli tényezők között a dohányzást.
Nem csak az idősebbek vannak kitéve a stroke veszélyének, Magyarországon az esetek több mint 10 százaléka 50 éves kor alatt, több mint 27 százaléka munkaképes korban jelentkezik - mutatott rá.
Kitért arra, hogy a stroke három fő tünete, amikor azonnal mentőt kell hívni, mert 3 óra van az eredményes beavatkozásra, az egyik oldali végtag meggyengülése, a száj félrehúzódása és a beszéd elakadása.
A szakértő elmondta, a betegek csak 5 százaléka kapta meg a vérrögoldó kezelést tavaly, mert későn mentek kórházba. Az európai átlag 10 százalék, tehát vannak még feladatok - jegyezte meg.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 09. 07:44, csütörtök | Életmód
Elhunyt Mezey György, a magyar labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitánya
Nyolcvannégy éves korában elhunyt Mezey György labdarúgó mesteredző, a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya.
2025. Október 09. 07:36, csütörtök | Életmód
Október 23-án kerül a magyar mozikba Nemes Jeles László Árva című új mozfilmje
Október 23-tól vetítik a magyar mozik Nemes Jeles László Árva című új mozifilmjét, amely 1957-ben játszódik Budapesten és a rendező családtörténetét dolgozza fel.
2025. Október 08. 07:43, szerda | Életmód
Przewalski-vadlovakat költöztettek a Hortobágyról az Őrségbe
Négy Przewalski-vadlovat költöztettek a napokban a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) területén lévő Pentezug rezervátumból az Őrségi Nemzeti Parkba - tájékoztatta a HNP sajtószolgálata az MTI-t kedden.