Hírek
2011. December 27. 08:09, kedd |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
Nem számoltak azzal, hogy ekkora lehet a csapás
Az atomerőművet üzemeltető Tepco nem készített minden eshetőségre kiterjedő katasztrófavédelmi forgatókönyvet és a mentési munka összehangolásában súlyos hiányosságok mutatkoztak.
Áll abban a készülő szakértő szakértői jelentésben, amelynek szerzői a tokiói kormány megbízásából igyekeznek számba venni a katasztrófa-elhárítási hiányosságokat.
A jelentés a jövő évben készül el teljes egészében, az eddigi vizsgálatokból levont következtetéseket hétfőn hozták nyilvánosságra.
A földrengést követő szökőár súlyosan megrongálta az atomerőmű három reaktorát, amelyekben magolvadás következett be. Ennek nyomán hatalmas mennyiségű radioaktív szennyezés került a levegőbe és a tengervízbe, s több mint százezer ember kényszerült elhagyni lakóhelyét.
A szakértői jelentés szerint az atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power (Tepco) nem készített minden eshetőségre kiterjedő katasztrófavédelmi forgatókönyvet. Lebecsülte egy esetleges cunami romboló hatását, és most hiába igyekszik takarózni azzal, hogy az áradás hullámainak a magassága a nem várt fölé emelkedett.
A Tepco nem gondoskodott arról, hogy olyan megfelelően kiképzett szakértői gárdával rendelkezzék, amely képes reagálni az ilyen súlyos helyzetekre. Az 1-es és a 3-as reaktorokban a fűtőanyag megolvadása következtében sokkal alacsonyabb lehetett volna a radioaktív anyag kilökődése, ha a technikusok időben vizet fecskendeznek a sérült berendezésekbe – állapítja meg a dokumentum. Nem számoltak azzal, hogy egy pusztító természeti csapás hatására az erőmű energiaforrását elvesztik.
Mindemellett kommunikációs hézagok is keletkeztek a mentésben részt vevő egységek és feletteseik, valamint a terepen dolgozó szakemberek és a központi válságtörzs között. A kisebb egységek gyakran saját belátásuk szerint cselekedtek anélkül, hogy tájékoztatták volna az őket irányító stábot. Mindez oda vezetett, hogy a mentési munka összehangolásában súlyos hiányosságok mutatkoztak.
Az erőmű környezetében élő lakosság menekítése sem zajlott zökkenőmentesen – mutat rá a jelentés. Számos embert telepítettek ki olyan helyre, amelyet már korábban elért az egészségre káros radioaktív anyag – áll a készülő jelentésben, amelynek következtetése az, hogy a Tepco nem volt felkészülve a váratlan események kezelésére, ami intő jel a jövőt tekintve.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 10. 09:09, szombat | Külföld
Giorgia Meloni: elérkezett az ideje, hogy Európa beszéljen Oroszországgal
Azt hiszem, elérkezett az ideje, hogy Európa beszéljen Oroszországgal a háborúról - hangoztatta Giorgia Meloni olasz miniszterelnök év eleji sajtótájékoztatóján pénteken.
2026. Január 10. 09:08, szombat | Külföld
Vitalij Klicsko felszólította a kijevieket, hogy aki tudja, hagyja el a fővárost
2026. Január 10. 09:03, szombat | Külföld
Az ukrán elnök megerősítette, hogy Oroszország Oresnyik rakétát vetett be
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megerősítette, hogy Oroszország pénteken Oresnyik típusú rakétát vetett be, és közölte, hogy egy orosz drón megrongálta Katar nagykövetségének épületét Kijevben.
2026. Január 08. 07:36, csütörtök | Külföld
Az Egyesült Államok kilép több tucat nemzetközi szervezetből
Az Egyesült Államok kilép több tucat nemzetközi szervezetből, köztük az ENSZ legtöbb szakosított szervezetéből, bizottságából, testületéből. Erről Donald Trump amerikai elnök írt alá rendeletet szerdán.
