Városlista
2025. november 24, hétfő - Emma

Hírek

2013. Július 05. 05:58, péntek | Helyi
Forrás: MTI

Megvalósulhat a dunai hajókon keletkező veszélyes hulladékok rendezett leadása

Megvalósulhat a dunai hajókon keletkező veszélyes hulladékok rendezett leadása

Júliusban hat Duna menti országban zajlanak a dunai hajók veszélyes hulladékainak európai szintű leadásával kapcsolatos tesztek. Az ehhez szükséges elektronikus matricarendszert magyar szakemberek fejlesztették ki.

A környezet védelme érdekében elengedhetetlenül fontos, hogy a Dunán közlekedő személy- és áruszállító hajók számára rendelkezésre álljon egy olyan hulladékgyűjtő-hálózat, amely lehetőséget teremt a sokszor számottevő mennyiségű, veszélyesnek minősülő hulladék (egyebek mellett olajos fenékvíz, szennyolaj) rendezett és környezetvédelmi szempontból biztonságos körülmények közötti átadására.

Ezért az Európai Unió által finanszírozott, nemzetközi CO-WANDA projekt partnerei a hajósok számára júliusban ingyenes hulladékleadási lehetőséget biztosítanak, miközben tesztelik a már rendelkezésre álló gyűjtőhelyek és technológiák működését és a rendszer finanszírozásának támogatására kifejlesztett elektronikus matricarendszert - közölte Simongáti Győző tudományos főmunkatárs, a Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft. CO-WANDA projektjének vezetője az MTI-vel.

Az így nyert tapasztalatok segítségével a szakemberek egyrészt meghatározzák azt a minimálisan szükséges nemzetközi hálózatot, amely a dunai hajózás számára felhasználóbarát módon, mégis minimális üzemeltetési költségek és környezetszennyezési kockázat mellett biztosítja a hulladékok leadhatóságát, másrészt lefektetik egy olyan nemzetközi egyezmény szakmai alapjait, amely az egyes országokban ma még eltérően értelmezett szabályozás helyett egységes jogi hátteret biztosít a rendszer hatékony működéséhez. A júliusi teszt után a tíz dunai ország politikusain a sor, hogy döntést hozzanak a rendszer beindításáról.

További információk a www.cowandaproject.eu oldalon érhetők el.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 28. 07:51, csütörtök | Helyi

Bajnokok Ligája - Elindultak a budapesti döntő előkészületei

A Puskás Arénában lezajlott a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjének előkészületeit beindító első munkaértekezlet.

2025. November 23. 16:46, vasárnap | Sport

Kronome Ákos: Nehéz és trükkös körülmények a Zemplén Ralin

Villáminterjú Ákossal a túlélő túrának is beillő rali után:

2025. November 23. 09:36, vasárnap | Sport

Labdarúgó NB I - Történelmi nyíregyházi siker a Ferencváros ellen

A Nyíregyháza 3-1-re nyert a Groupama Arénában a bajnok Ferencváros ellen a labdarúgó Fizz Liga 14. fordulójának szombat esti mérkőzésén, s története során először győzte le a fővárosban a zöld-fehéreket.

2025. November 23. 09:33, vasárnap | Belföld

Visit Hungary: csaknem 80 elismerést adtak át a Virágos Magyarország díjátadóján

A Virágos Magyarország megmérettetésén többszáz település 400 pályázata versengett, és az idei, immár 32. díjátadón csaknem 80 elismerést adtak át - közölte a Visit Hungary Nonprofit Zrt. szombaton az MTI-vel.