Városlista
2025. május 22, csütörtök - Júlia, Rita

Hírek

2012. Április 02. 07:09, hétfő | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

Katasztrófára figyelmeztetnek

Katasztrófára figyelmeztetnek

Egy több mint 34 méter magas szökőár is lecsaphat Japán déli, csendes-óceáni részén egy a Richter-skála szerinti 9,0-es erejű földrengés nyomán – állapították meg japán tudósok, felülvizsgálva korábbi kutatásaikat.

A kormányzat által felkért tudományos szakértők csoportja szombaton közölte, ha a Honsu szigetétől keletre fekvő Nankai tengermedencében 9,0-es erejű földrengés következik be, szökőár söpör végig a térségen, amely elérheti a 34 méter magasságot.

Egy korábbi, 2003-ban közzétett előrejelzésükben a szakemberek maximum 20 méteresre tették egy ily módon előidézett szökőár magasságát.

A felülvizsgált adatok szerint egy ilyen szökőár Tokiót is elérheti 2,3 méteres hullámokkal. A tengerparti városra, Kurosióra azonban 34 méter magas cunami is lecsaphat.

A japán kormány honlapján közzétett felülvizsgált adatok az egy évvel ezelőtti 9,0-es erejű földrengés és a nyomában fellépett szökőárról folytatott kutatásra alapulnak, a cunami magassága tavaly elérte a 14 métert.

Az új tanulmány nyomán a szakemberek felhívták az emberek figyelmét arra, hogy legyenek jobban felkészülve az ilyen katasztrófákra. Bár a japánok hozzászoktak a rendszeres földrengésekhez, az Aszahi Simbun napilap felsorolta azokat a problémákat, amelyekkel egy ilyen nagy erejű pusztítás nyomán szembe kell nézniük. Az áramszolgáltatás kiesése több mint egy hétig is elhúzódhat, a vízszolgáltatás kimaradása akár egy hónapig is eltarthat a kormány számításai szerint.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld

Háborúellenes költségvetésnek nevezte el Nagy Márton a jövő évi büdzsét

Háborúellenes költségvetésnek nevezte a 2026-os költségvetést a nemzetgazdasági miniszter a törvényjavaslat szerdai általános vitájában az Országgyűlésben.

2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a türk országok szerepe Magyarország energiaellátásában kulcsfontosságú

A türk országok szerepe Magyarország energiaellátásában kulcsfontosságú, ha olcsó energiát szeretnénk, ahhoz barátok kellenek, nem ellenségek - jelentette ki a miniszterelnök a Facebook-oldalán szerdán.

2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld

A Hortobágyról telepítenek vissza vadlovakat Kazahsztánba

A Hortobágyról telepítenek vissza Przewalski-vadlovakat Kazahsztánba, az Altin Dala rezervátumba június folyamán

2025. Május 21. 07:30, szerda | Belföld

Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vett át a Wizz Air

Átvette első, hosszú távú járatok teljesítésére képes Airbus-repülőjét a gyártótól a Wizz Air – közölte a légitársaság kedden az MTI-vel.