Városlista
2025. szeptember 12, péntek - Mária

Hírek

2012. Július 21. 13:15, szombat | Külföld
Forrás: Kokes János, az MTI tudósítója jelenti

Jobban becsülik a takarítókat, mint a parlamenti képviselőket a csehek

Jobban becsülik a takarítókat, mint a parlamenti képviselőket a csehek

Jobban becsülik a takarítókat, mint a parlamenti képviselőket a csehek - derült ki abból a csehországi felmérésből, amelyben évente megvizsgálják, mely foglalkozásoknak milyen a társadalmi elfogadottságuk, megbecsülésük.

A CVVM prágai közvéleménykutató-intézet idei felmérésének a hét végén nyilvánosságra hozott eredményéből kitűnik, hogy a legnagyobb társadalmi elismerésnek az orvosok, a tudósok és az ápolók örvendenek. A negyedik helyen az általános iskolai tanítók, míg az ötödiken az egyetemi tanárok találhatók.
A felmérés során rendszeresen 26 szakma társadalmi elismerésének sorrendjét kell a megkérdezetteknek felállítaniuk. Az utolsó öt helyen a következő foglalkozások találhatóak: pap (22.), titkárnő (23.), miniszter (24.), takarító (25.), parlamenti képviselő (26.).
A szakmák sorrendje jellemző a csehországi társadalmi helyzetre, közgondolkodásra. Míg az orvosok, tudósok és a tanítók presztízse tartósan nagyon magas, a parlamenti képviselők, miniszterek és a papok elismertsége, megbecsülése szintén tartósan nagyon alacsony.
Például az egyházakat a felmérések szerint a csehek többsége felesleges intézményeknek tartja, elutasítja kárpótlásukat is a volt szocialista rendszer idején elkobzott vagyonukért. A miniszterek és a parlamenti képviselők sem tartoznak a népszerű személyiségek közé, a felmérések azt mutatják, hogy a lakosság nagy része szerint nem a közt szolgálják, hanem elsősorban saját, illetve csoportérdekekkel törődnek.
A felmérés legvégén éveken keresztül a takarítók helyezkedtek el, akiket tavaly szorítottak ki erről a helyről a parlamenti képviselők. Szociológusok szerint a cseh lakosság többsége már megunta a politikusok állandó veszekedését, személyeskedését, a következmények nélküli botrányokat és visszaéléseket. Ennek a hangulatnak a következménye, hogy az emberek nagyobb megbecsülésre méltatták takarítóikat, mint politikusaikat.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 12. 07:25, péntek | Külföld

Lengyel külügy: az orosz légtérsértések miatt összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa

Lengyelország kérésére összehívják az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését a lengyel légtér orosz megsértése miatt - közölte a varsói külügyminisztérium csütörtökön az X-en.

2025. Szeptember 12. 07:24, péntek | Külföld

Meghalt Charlie Kirk amerikai konzervatív aktivista nem sokkal azután, hogy lövés érte Utah államban, egy rendezvényen

Meghalt Charlie Kirk amerikai konzervatív aktivista nem sokkal azt követően, hogy szerdán lövés érte Utah államban, egy egyetemi rendezvényen – a hírt Donald Trump elnök jelentette közösségi oldalán.

2025. Szeptember 11. 07:20, csütörtök | Külföld

Orosz védelmi minisztérium: nem volt tervbe véve lengyelországi célpontok támadása

Az orosz hadsereg nem tervezte lengyelországi célpontok támadását - közölte szerdán az orosz védelmi minisztérium.

2025. Szeptember 11. 07:13, csütörtök | Külföld

Az EP nagyobb agrártámogatást szeretne a 2027 utáni uniós költségvetésben

Az Európai Parlament nagyobb és külön agrártámogatást szeretne a 2027 utáni, hétéves uniós költségvetésben, valamint kevesebb bürokráciát a gazdáknak és ösztönzőket a környezeti és társadalmi célok eléréséhez