Városlista
2026. január 10, szombat - Melánia

Hírek

2013. Szeptember 06. 05:37, péntek | Helyi
Forrás: MTI

Fotókiállítással emlékeznek Boldog Teréz anyára Budapesten

Fotókiállítással emlékeznek Boldog Teréz anyára Budapesten

A tevékenységét bemutató fotókiállítással emlékeznek Kalkuttai Boldog Teréz anyára a fővárosi Szent István-bazilikában a jótékonyság napjához kötődően.

A tárlat csütörtöki megnyitóján Erdő Péter bíboros arról beszélt: Albánia és az Apostoli Szentszék olyan személyiséget ünnepel, aki kivívta az egész világ tiszteletét, és olyan üzenetet tudott átadni, amelyet minden nép megértett. Szavai szerint a segítő szeretet nyelve az a nyelv, amelyet mindenki megért az egész világon. "Aki erről tud tanúságot tenni, annak az üzenetét mindenütt megértik, tisztelettel és szeretettel fogadják" - mondta.

Erdő Péter beszédében Isten segítségét kérte, hogy aki szükséggel találkozik, Teréz anya példáját kövesse.


Az ünnepségen Tarlós István főpolgármester Teréz anya életét ismertetve kiemelte: jó cselekedetei, szeretetteljes tisztasága példa volt és az is marad nemzedékek számára, és ezt őrzi a kiállítás is. Mint mondta, Teréz anya hosszú és küzdelmes élete, küldetése meghatározó Budapest számára is, a főváros igyekszik mindent megtenni, hogy segítsen a bajbajutottakon. Példaként említette, hogy az elmúlt években csaknem ezerrel növelték a hajléktalan emberek szálláslehetőségeit, és törekednek a rászorulók segítésére.

A főpolgármester pótolhatatlannak nevezte az egyházak szeretetszolgálatainak, a karitatív szervezeteknek és alapítványoknak a munkáját.

A kiállítás megnyitója előtt Alberto Bottari de Castello, Magyarország apostoli nunciusa szentmisét celebrált Boldog Teréz anya tiszteletére.


A megemlékezésen részt vett a tárlatot kezdeményező Mira Hoxha, Albánia budapesti nagykövete és a diplomáciai testület több képviselője.

Az ENSZ Közgyűlése tavaly decemberben magyar kezdeményezésre, konszenzussal nyilvánította szeptember 5-ét, Kalkuttai Teréz anya 1997-ben bekövetkezett halálának napját a jótékonyság világnapjává. A közgyűlés felkérte az ENSZ-tagállamokat, a regionális szervezeteket és a civil társadalmat, hogy az évfordulóról megfelelő módon emlékezzenek meg, oktatási és egyéb programok szervezésével.

Boldog Kalkuttai Teréz anya Nobel-békedíjas apáca, a Szeretet misszionáriusai rend alapítója Agnes Gonxha Bojaxhiu néven született 1910-ben, az akkor még a török birodalomhoz tartozó Szkopjéban, albán családban.18 évesen lépett be a Loreto nővérek rendjébe, és felvette a Teréz nővér nevet. Az elesettek felkarolója Kalkuttában hunyt el 87 éves korában.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi

Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik

Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.

2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi

Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására

A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést

2026. Január 09. 08:00, péntek | Belföld

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni.

2026. Január 09. 07:59, péntek | Belföld

Mávinform: az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást az időjárás

Péntek hajnalban az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást a téli időjárás, a többi vonalon azonban folyamatos a közlekedés - közölte a Mávinform pénteken korán reggel a honlapján.