Városlista
2025. szeptember 14, vasárnap - Szeréna

Hírek

2017. Március 02. 07:47, csütörtök | Belföld
Forrás: mti

Áder János Nagyszalontán nyitja meg az Arany-emlékévet

Áder János Nagyszalontán nyitja meg az Arany-emlékévet

Nagyszalontán Áder János köztársasági elnök jelenlétében ünneplik ma Arany János születésének kétszázadik évfordulóját, és egyben itt nyitják meg hivatalosan az Arany-emlékévet.

A bicentenárium rendezvényei helyi idő szerint reggel kilenc órakor a református templomban ünnepi istentisztelettel kezdődnek. Az évforduló alkalmából a Magyar Tudományos Akadémia a nagyszalontai városháza nagytermében tart gyűlést egy órával később. Ennek megnyitóbeszédét - amely egyben az Arany János-emlékév nyitánya is - Áder János köztársasági elnök mondja.

Az Akadémia ülése keretében többek között az Arany-ősök nagyszalontai letelepedéséről, az Arany János-arcképek ikonográfiájáról, a költő kiadatlan jegyzeteiről hangzanak el tudományos előadások.

Délután a városháza nagytermében Jankovics Marcell mutatja be az Arany Szalontája Szalonta Aranya című albumot. Az esemény közönségét Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár is köszönti.

Délután a nagyszalontai szoborparkban tartanak ünnepi műsorral egybekötött megemlékezést, amelyet koszorúzás követ. Az egybegyűltek gyertyás felvonulással jutnak el a Zilahy Lajos Művelődési Házba, ahol este a nagyváradi Szigligeti Színház mutatja be a Honnan és hová - Arany János költészete című előadását.

Magyarországon is számos rendezvényt szerveznek a költő születésének évfordulóján. Nagyberényben például 200 tortára írják Arany János verseit gyerekek rendhagyó irodalomóra keretében, majd egyszerre szavalják el Arany János egyik legismertebb művének, a Toldinak egy részletét.

Debrecenben játékos foglalkozást tartanak Így élt Arany János címmel a Debreceni Petőfi Sándor Általános Iskola hatodik osztályos tanulóival, Nagykőrösön pedig Arany200 - Arany, a nagykőrösi pedagógus címmel nyílik kiállítás a Rácz József Galériában. Köszöntőt mond Czira Szabolcs polgármester, Praznovszky Mihály irodalomtörténész pedig előadást tart a közönségek.

Budapesten a Nemzeti Örökség Intézete a Fiumei úti temetőben tart megemlékezést, amelyen Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkára mond ünnepi beszédet. A programon közreműködik Térey János író és Epres Attila színművész, valamint a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Laudate gyermekkara.

Mindezek mellett a Nemzeti Színházban és az Erkel Színházban is megemlékezéseket tartanak, amelyekről a közmédia egész napos ARANY 200 című műsorfolyamban számol be. Az M1 aktuális csatorna folyamatos bejelentkezésekkel kíséri az eseményeket, a Bartók Rádió Arany Jánoshoz kötődő műsorokat sugároz, és a Kossuth is követi a nap eseményeit. A Duna, a Duna World és az M5 csatornák műsorai kiemelten foglalkoznak a jeles évfordulóval, és az esti filmek is Arany Jánoshoz kapcsolódnak.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 13. 09:27, szombat | Belföld

Ejtőernyős gyakorlattal folytatódott az Adaptive Hussars 2025

Ejtőernyős ugrást hajtottak végre a Különleges Műveleti Parancsnokság katonái pénteken a Várpalota határában lévő nullponti lő- és gyakorlótéren.

2025. Szeptember 13. 09:26, szombat | Belföld

Lázár János részletes, szigorú és őszinte vizsgálatot kért a magyarkúti vonatbaleset ügyében

Minden részletre kiterjedő, \"szigorú és őszinte vizsgálatot\" kért a MÁV vezetésétől a Magyarkút megállónál péntek reggel történt vonatbaleset ügyében az építési és közlekedési miniszter.

2025. Szeptember 13. 09:24, szombat | Belföld

Orbán Viktor: a háborús fenyegetettség közvetlen

A Lengyelországot ért szerdai dróntámadás példázata annak, milyen veszélyes körülmények között élünk nap mint nap, a háborús fenyegetettség közvetlen

2025. Szeptember 12. 07:23, péntek | Belföld

Agrometeorológia: az Alföldön csak lassan mérséklődik az aszály

A hét első felének esői, záporai sokfelé adtak alapos öntözést, de a Duna-Tisza közének déli felén továbbra is igen száraz a talaj.