Hírek
2013. Július 19. 06:08, péntek |
Helyi
Forrás: MTI
A testsúly 10 százalékának leadása megelőzheti a cukorbetegséget
Ha a cukorbetegséget megelőző tünetekkel diagnosztizált betegek hat hónap alatt megszabadultak testsúlyuk mintegy 10 százalékától, akkor látványosan csökkent a 2-es típusú diabétesz kockázata.
Az eredmények betegeknek és orvosoknak is megmutatták, hogyan befolyásolhatja a rövid távú életmódváltás az egészségi állapot hosszú távú alakulását - idézi a Science Daily a Journal of General Internal Medicine című tudományos lapban megjelent tanulmányt.
"Tudjuk jó ideje, hogy minél nagyobb a fogyás, annál kisebb a cukorbetegség kockázata. A felmérés után abban is biztosak lehetünk, hogy a súlyvesztés előnyös hatásait leginkább akkor érezheti a páciens, ha ez a diagnózistól számított első hat hónapban, azaz viszonylag rövid idő alatt történik" - magyarázta Nisa Maruthur, a Johns Hopkins Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője.
A kutatók szerint a prediabétesz, azaz a cukorbetegség előtti tünetegyüttes felismerésekor meg lehet akadályozni, hogy a teljes, 2-es típusú cukorbetegség kialakuljon. A kezeletlen cukorbetegség, a diabétesz szem-, vese- és idegi károsodást, szívbetegséget okozhat.
A kutatás megállapította, amennyiben a páciens nem fogy eleget az első félévben, az orvos mérlegelheti, alkalmaz-e agresszívebb, gyógyszeres vércukorcsökkentő gyógymódot.
Maruthur és kollégái az Egyesült Államok legnagyobb diabéteszmegelőzési kutatásának az adatait elemezték. A kutatás során 1996 és 1999 között túlsúlyos, magas vércukorszinttel diagnosztizált betegeket vizsgáltak meg, majd átlag 3,2 évig követték életüket. A több mint háromezer önkéntest három csoportra osztották: egy részükön életmódváltással igyekeztek segíteni, egy másik csoport vércukorcsökkentő gyógyszert, a többiek placebót, azaz hatóanyag nélküli szert kaptak.
Maruthur kutatócsoportja a féléven belüli fogyás, a vércukorszint-csökkenés és a diabétesz kialakulásának az összefüggéseit kereste. A prediabétesszel diagnosztizált betegek vércukorszintje magasabb az egészségesnél, de alacsonyabb annál, amit már 2-es típusú diabétesznek neveznek. Az adatok szerint tíz éven belül, kezelés nélkül jelentősen növekedett a kockázata annak, hogy cukorbetegek legyenek, az egészségkárosító hatások pedig már mutatkozni kezdtek.
"Az a jó hír, hogy a mi kutatásunk is kimutatta, a prediabétesz nem vezet elkerülhetetlenül 2-es típusú cukorbetegséghez, az életmódváltás pedig a normális szintre csökkentheti a vércukrot" - hangsúlyozta Maruthur.
A kutatásban résztvevők közül azok, akiknek életmódreformmal igyekeztek segíteni, étrendi útmutatást és heti 150 perc irányított testedzést kaptak, hat hónapon át személyes, ezután csoportos tanácsadáson vettek részt. A csoport azon tagjai, akik testsúlyuk legalább 10 százalékától megszabadultak, 85 százalékkal kisebb eséllyel lettek cukorbetegek három éven belül. Még a kisebb fogyás is kedvező hatású volt: akik súlyuk 5-7 százalékát adták le, 54 százalékkal csökkentették a három éven belül kialakuló cukorbetegség kockázatát.
Akik vércukorszint-csökkentő gyógyszert, metformint kaptak, ugyan nem fogytak, ám ha vércukruk lényegesen csökkent a hat hónap alatt, akkor a diabéteszkockázatuk is mérséklődött. A legvalószínűbben azok előzhették meg a 2-es típusú cukorbetegséget, akik fogytak is és vércukorszintjük is normalizálódott.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni