Városlista
2026. április 12, vasárnap - Gyula

Hírek

2012. Március 07. 14:09, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress

A plázastop betehet a kiskereskedelmi piacnak

A plázastop betehet a kiskereskedelmi piacnak

Nem változott érezhetően a belföldi kereslet tavaly. A Colliers International magyarországi irodája által kiadott legfrissebb kiskereskedelmi piaci jelentése szerint stagnálás tapasztalható.

2011-ben alig néhány nagyobb kiskereskedelmi központ nyitotta meg kapuit. Ugyanakkor több új márka is megjelent a piacon, kihasználva az alacsony bérleti díjakat.

Csörgő Anita, a Colliers International kiskereskedelmi üzletágának igazgatója azt mondta, Budapest domináns bevásárló utcái a Váci utca és az Andrássy út továbbra is népszerűek a kereskedők, különösen a luxusmárkák körében, és ezek a helyszínek egyre növekvő forgalmat bonyolítanak.

Egy új tényező is megjelent, ami várhatóan hatással lesz a kínálatra, az úgynevezett „plázastop” törvény, aminek értelmében minden 300 m²-nél nagyobb új kiskereskedelmi fejlesztést egy központi, a kereskedelemért, a környezetvédelemért és a vidékfejlesztésért felelős miniszterek részvételével működtetett bizottsággal kell jóváhagyatni. Ez nem feltétlenül befolyásolja majd negatívan a szektort, amennyiben profi szakemberek ülnek a testületben. Ugyanakkor valószínűleg lassítani fogja az olyan diszkontáruházak, mint a Lidl vagy az Aldi korábbi években tapasztalható dinamikus terjeszkedését.

Általánosságban véve a bérleti díjak továbbra is alacsonyak maradtak, miután az elmúlt két évben 10–30 százalékkal estek vissza. Csörgő Anita azt mondta, várakozásaik szerint a Váci utcai, valamint a piacvezető bevásárlóközpontok bérleti díjai, amelyek az utóbbi öt évben nagyjából stabilak voltak, idén mérsékelten, mintegy 5–10 százalékkal csökkenhetnek.

A szakember szerint az idei év várhatóan vízválasztó lesz sok kereskedő számára, és többen közülük, akik eddig még úgy-ahogy fent bírták tartani a működésüket kénytelenek lesznek végül bezárni üzleteiket. A negatív nyomás várhatóan minden szegmensben erősödni fog, a veszteséges üzleteket pedig be fogják zárni, mivel néhány esetben még ez is jobban megéri, mint nyitva tartani gyengülő kereslet és csökkenő vásárlóerő közepette. Az üresedés főleg a vidéki bevásárlóközpontokban jelentkezhet problémaként.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 11. 17:00, szombat | Belföld

NAV: április 20-ig kell befizetni a turizmusfejlesztési hozzájárulást

Április 20-ig kell befizetnie a turizmusfejlesztési hozzájárulást az erre kötelezetteknek - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

2026. Április 11. 15:00, szombat | Belföld

Budapesti repülőjáratokat is töröltek a Lufthansa-dolgozók sztrájkja miatt

A Lufthansa légiutas-kísérőinek sztrájkja miatt törölték a légitársaság pénteki budapesti járatait - olvasható a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér honlapján.

2026. Április 11. 11:00, szombat | Belföld

A levélben szavazásra jogosultak több mint fele már leadta szavazatát

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 254 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adatai szerint.

2026. Április 11. 10:11, szombat | Belföld

Orbán Viktor: Zelenszkíj vagy én?